Nigdy nie byliśmy tak oddaleni od przyrody jak dzisiaj.
Większość czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach i samochodach. Wpatrzeni w ekrany monitorów, tabletów, smartfonów, przestymulowani, odgrodzeni betonem, w pośpiechu i ogromnej ilości bodźców, zapominamy o naturalnym rytmie.
Tęsknota za bliskością natury jest w nas, choć nie zawsze jesteśmy tego świadomi. Przez zdecydowaną większość czasu swojej ewolucji człowiek spędził w głębokiej relacji z przyrodą. Odgrodzenie, które nastąpiło to dzieło zaledwie ostatnich dziesięcioleci.
Brak kontaktu ze środowiskiem naturalnym kosztuje nas utratę zdrowia fizycznego, psychicznego i emocjonalnego. Mimo, że chęć nawiązania kontaktu ze światem przyrody jest w nas głęboko zakorzeniona, nie zawsze umiemy z niej skorzystać. Kąpiel leśna lub shinrin-yoku to opracowana w Japonii metoda psychicznej i fizycznej odnowy w lesie, która w łagodny sposób przywraca nas naturze. Uczy jak otworzyć się na jej kojący wpływ.
Las pełen jest tlenu, żywicznych zapachów, śpiewu ptaków, uzdrawiających mikroorganizmów, tajemnego życia zwierząt i kojącej obecności drzew. Skorzystajmy z jego leczniczej mocy, pozwólmy mu zdjąć z siebie kurz stresu, zaczerpnijmy ze źródła z którego wyrastamy. Dzięki shinrin-yoku zregenerujemy się na poziomie, którego dotąd nie znaliśmy i wrócimy do miasta naładowani pozytywną energią, z zapasem sił, odmienioną perspektywą, zdolni do sprostania nowym, kreatywnym wyzwaniom.

Jeśli czujesz zew, posłuchaj siebie, odnów kontakt z naturą.